„LASER” to akronim od angielskich słów Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania). Po informację na temat zasady działania lasera, jego budowy i charakterystyki poszczególnych typów laserów odsyłam do zakładki LASERY
W medycynie stosowane są różne lasery, które możemy podzielić według tzw. ośrodka czynnego na:
a/ lasery, w których ośrodkiem czynnym jest gaz (są to lasery helowo-neonowe i na dwutlenku węgla),
b/ lasery w których ośrodkiem czynnym jest plazma (laser argonowy),
c/ lasery z płynnym ośrodkiem czynnym,
d/ lasery ze stałym ośrodkiem czynnym.
Najbardziej reprezentatywnym spośród laserów o stałym ośrodku czynnym jest neodymowy na YAG-u (Nd:YAG) oraz lasery półprzewodnikowe.
Słowo HILT to akronim od angielskich słów: High Intensity Laser Therapy (co można tłumaczyć jako laseroterapia o wysokim natężeniu energii).
Hilterapia® jest opatentowanym sposobem leczenia rehabilitacyjnego opartym na laserach neodymowo-itrowo-glinowych. Używane są dwa urządzenia do HILTerapii: Laser Hiro 1.0 i Hiro 3.0.
W mojej praktyce stosuję laser HIRO 3.0.
HILTerapia® uzyskała aprobatę FDA (Food and Drug Administration, USA). Aby ją uzyskać trzeba przedstawić rzetelne prace naukowe dokumentujące pozytywne wyniki terapii.
Cechami, które odróżniają HILTerapię od tradycyjnych metod laseroterapii są:
a/ Znaczna głębokość penetracji tkanek. Długość fali światła lasra Nd:YAG (1064 nm) sprawia, że nie jest ono pochłaniane przez różne substancje zawarte w komórkach i tkankach (zwane chromatoforami) w takim stopniu, jak w innych laserach. O ile światło laserów diodowych czy rubinowych penetruje najczęściej tylko do około 3 cm od powierzchni skóry, o tyle HIRO 3.0 dociera od 6 do 10 cm w zależności od postury pacjenta.
b/ Wzrost skuteczności z powodu możliwości wywołania efektu biologicznego nawet w głęboko położonych tkankach.
c/ duże bezpieczeństwo leczenia. Do wywołania efektów leczniczych laserów trzeba zastosować odpowiednio dużą energię. Jej zwiększanie jest jednak ograniczone skutkami ubocznymi w postaci powstawania dużej ilości ciepła co skutkuje zniszczeniem termicznym tkanek. W laserze HIRO 3.0 zastosowano trzy moduły aplikacji fali światła czerwonego o długości 1064 nm. Pierwszy to moduł ciągły, drugi tzw. przerywany (fala o tej samej energii podawana w sposób przerywany) i trzeci to tzw. moduł pulsacyjny (fala o szybko narastającej energii z bardzo wysoka energią szczytową osiąganą w bardzo krótkim czasie, tzw. impulsacja promienia) Powoduje to, że w głąb tkanek dostarczana jest odpowiednio wysoka energia, ale oddziaływuje ona przez tak krótki czas, że nie wywołuje kumulacji ciepła i związanych z nią uszkodzeń termicznych.